Mnohí vyhľadávajú dovolenku pri mori aj kvôli účinkom morskej vody. Urobiť svojmu telu dobre však môžeme aj častejšie ako raz do roka – stačí si presťahovať more do vane. Dožičme si kúpeľ či bahenný zábal hoci každý deň. Prípravky bežne dostať v lekárňach.

Liečivé soli a čierne bahno

Vyhľadávané sú najmä minerály z Mŕtveho mora, ktoré sa k nám dostávajú v podobe morskej soli KAWAR, čierneho bahna KAWAR i výrobkov z nich. A prečo má prím práve soľ a bahno z Mŕtveho mora? Pretože milióny rokov sa z neho vyparuje viac vody ako priteká, a viac ako 30 percent jeho objemu tvoria soli s vysokým obsahom draslíka, horčíka, sodíka, vápnika, brómu, jódu a iných dôležitých minerálov. Koncentrácia minerálov je teda desaťkrát vyššia než v iných moriach!
Podľa odborníka na výrobu liečebnej kozmetiky Ing. Ivana Bokroša, pôsobenie minerálov z Mŕtveho mora je najspoľahlivejším spôsobom, ako zvýšiť regeneráciu a vitalitu buniek. Soľ do kúpeľa, bahenné zábaly a masky, krémy, mlieka, pleťové vody a mydlo spolu so šampónmi podporujú látkovú premenu buniek a obnovujú ich prirodzenú funkciu. Zároveň poskytujú ochranu pred dehydratáciou pokožky a škodlivými vplyvmi z ovzdušia.

Ako soľ a bahno použiť?

Regeneračný kúpeľ. Na vaňu s obsahom 60 až 80 litrov vody stačí rozpustiť 125 g soli. Kúpeľ má mimoriadne regeneračné a antireumatické účinky. Prekrvuje, urýchľuje lymfatický obeh, a tým aj vylučovanie odpadových látok z tela, zvyšuje metabolizmus buniek. Vďaka obsahu mnohých solí, najmä bromidov, dochádza k svalovej relaxácii a utíšeniu bolesti svalov a kĺbov. Zjednodušene – “zmäkčuje” sa povrch svalových vlákien a stvrdnuté kĺby sa uvoľňujú. účinné je dožičiť si kúpeľ aspoň trikrát týždenne.

Bahenný zábal. Čierne bahno z Mŕtveho mora obsahuje zmes minerálnych látok a solí jedinečného zloženia, ktoré v kombinácii s teplom majú blahodarný účinok na organizmus. Okrem účinkov uvedených pri regeneračnom kúpeli zvyšujú metabolizmus bunky, urýchľujú prietok v lymfatických dráhach, zrýchľujú obeh krvi a pomáhajú celé telo vhodne rozohriať a obnoviť tak jeho funkcie, ktoré vedú k orgánovej rovnováhe. Má to význam hlavne u ľudí so sedavým zamestnaním, z čoho vyplýva nedokrvenie dolných končatín, stagnácia lymfatického systému, opuchnutie nôh, vznik kŕčových žíl, celulitída. Chronicky znížený metabolizmus tohoto systému môže viesť aj k ochoreniam pečene, žlčníka, obličiek, močového mechúra, sleziny a žalúdka.
Počas letných slnečných dní je vhodné aplikovať bahenný zábal doma na dvore, v záhrade či pri vode. Na slnku a v teple urýchľuje prietok v lymfatických dráhach, zrýchľuje obeh krvi a pomáha normalizovať látkovú premenu.

Hojivé a antiseptické účinky

Kúpeľ s obsahom soli z Mŕtveho mora zvláčňuje pokožku a urýchľuje jej regeneráciu. Soľ preniká do horných vrstiev kože. Bunky bohaté na minerály majú vďaka osmotickému tlaku lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť, a tá dodáva koži zdravší a svieži pocit. V preschnutej koži živiny cirkulujú ťažšie. Starnutie kože je vlastne procesom trvalej straty tekutín. Draslík zvyšuje tok živín cez membrány buniek, horčík zlepšuje látkovú premenu, aktivizuje bunky a má hojivé účinky, sodík zvyšuje energiu pre aktívny medzibunkový prenos, chlór vyrovnáva obsah solí v bunke, vápnik pôsobí utišujúco, kým bróm má výrazný relaxačný efekt a naviac aj hojivé a antiseptické účinky. Fyzikálnou a chemickou cestou potom pôsobia cez vegetatívny nervový systém aj na žľazy s vnútorným vylučovaním a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Dochádza k normalizácii látkovej premeny a všetkých ostatných životných funkcií.

Dokonalý relax

Relaxácia formou horúceho kúpeľa v soli z Mŕtveho mora spolu s masážou nám zaručene prinavrátia sviežosť a silu. Minerály prenikajú do tela cez pokožku, pôsobia cez vegetatívny nervový systém na žľazy s vnútorným vylučovaním a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Normalizuje sa látková premena i všetky ostatné životné funkcie, telo sa rýchlejšie regeneruje a zvyšuje sa jeho obranyschopnosť. Bunky kože obohatené minerálmi majú naviac lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť, vďaka čomu pokožka omladne, je oveľa sviežejšia.

Komfort pre nohy

Ponorme každý večer nohy do kúpeľa, do ktorého pridáme lyžicu soli z Mŕtveho mora. Vďaka vysokej koncentrácii minerálov má výrazný relaxačný efekt. Súčasne zmäkčuje zrohovatenú kožu, ktorú možno vďaka keratolytickému – zmäkčujúcemu efektu soli z Mŕtveho mora po kúpeli ľahko odstrániť. Pomáha tiež pri problémoch s tzv. ťažkými nohami či kŕčovými žilami.