Životodarná soľ a bahno z Mŕtveho mora predstavujú už tisícročia zdroj krásy a zdravia – osvedčili sa aj pri mnohých kožných ochoreniach i pri bolestiach svalov a kĺbov. Liečivý kúpeľ či bahenný zábal priamo pri Mŕtvom mori, žiaľ, nemôžeme zažívať každý deň, avšak vďaka dostupnosti čistej soli a bahna v lekárňach, si ich účinok môžeme pravidelne dopriať doma či na slnku v záhrade. Prečo majú prím práve soľ a bahno z Mŕtveho mora? Pretože koncentrácia minerálov – draslíka, horčíka, brómu, jódu, chlóru i ďalších dôležitých minerálov a stopových prvkov je v ňom desaťkrát vyššia než v iných moriach!

Ako soľ a bahno použiť?

REGENERAČNÝ KÚPEĽ. Na vaňu s obsahom 60 až 80 litrov vody stačí rozpustiť 125 g soli. Kúpeľ má mimoriadne regeneračné a antireumatické účinky. Prekrvuje, urýchľuje lymfatický obeh, a tým aj vylučovanie odpadových látok z tela, zvyšuje metabolizmus buniek. Vďaka obsahu mnohých solí, najmä bromidov, dochádza k svalovej relaxácii a utíšeniu bolesti svalov a kĺbov. Zjednodušene – “zmäkčuje” sa povrch svalových vlákien a stvrdnuté kĺby sa uvoľňujú. Účinné je dožičiť si kúpeľ aspoň trikrát týždenne.

BAHENNÝ ZÁBAL. Čierne bahno z Mŕtveho mora obsahuje zmes minerálnych látok a solí jedinečného zloženia, ktoré v kombinácii s teplom majú blahodarný účinok na organizmus. Okrem účinkov uvedených pri regeneračnom kúpeli zvyšujú metabolizmus bunky, urýchľujú prietok v lymfatických dráhach, zrýchľujú obeh krvi a pomáhajú celé telo vhodne rozohriať a obnoviť tak jeho funkcie, ktoré vedú k orgánovej rovnováhe. Má to význam hlavne u ľudí so sedavým zamestnaním, z čoho vyplýva nedokrvenie dolných končatín, stagnácia lymfatického systému, opuchnutie nôh, vznik kŕčových žíl, celulitída. Chronicky znížený metabolizmus tohto systému môže viesť aj k ochoreniam pečene, žlčníka, obličiek, močového mechúra, sleziny a žalúdka. Zábal je vhodné aplikovať aspoň raz do týždňa, ihneď po kúpeli.

Dokonalý relax

Relaxácia formou horúceho kúpeľa v soli z Mŕtveho mora spolu s masážou nám zaručene prinavrátia sviežosť a silu. Minerály prenikajú do tela cez pokožku, pôsobia cez vegetatívny nervový systém na žľazy s vnútorným vylučovaním a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Normalizuje sa látková premena i všetky ostatné životné funkcie, telo sa rýchlejšie regeneruje a zvyšuje sa jeho obranyschopnosť. Bunky kože obohatené minerálmi majú naviac lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť, vďaka čomu pokožka omladne, je oveľa sviežejšia.

Hojivé a antiseptické účinky

Kúpeľ s obsahom soli z Mŕtveho mora zvláčňuje pokožku a urýchľuje jej regeneráciu. Soľ preniká do horných vrstiev kože. Bunky bohaté na minerály majú vďaka osmotickému tlaku lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť, a tá dodáva koži zdravší a svieži pocit. V preschnutej koži živiny cirkulujú ťažšie. Starnutie kože je vlastne procesom trvalej straty tekutín. Draslík zvyšuje tok živín cez membrány buniek, horčík zlepšuje látkovú premenu, aktivizuje bunky a má hojivé účinky, sodík zvyšuje energiu pre aktívny medzibunkový prenos, chlór vyrovnáva obsah solí v bunke, vápnik pôsobí utišujúco, kým bróm má výrazný relaxačný efekt a naviac aj hojivé a antiseptické účinky. Fyzikálnou a chemickou cestou potom pôsobia cez vegetatívny nervový systém aj na žľazy s vnútorným vylučovaním a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Dochádza tak k normalizácii látkovej premeny a všetkých ostatných životných funkcií.

Nádej pre psoriatikov

Obsah oxidu siričitého a dechtov v soli z Mŕtveho mora zaručuje výborný antipsoriatický účinok (psoriáza je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému rohovateniu vrchnej časti pokožky, čo sa prejavuje zvýšenou tvorbou svrbiacich šupín). Poukázal naň už v 2. storočí grécky lekár Claudio Galeno. Tisícročné skúsenosti napokon potvrdil moderný výskum zrealizovaný Balneologickým inštitútom v nemeckom Giesene.

Skrášľujúci mikropíling

Minerály z Mŕtveho mora sa dokážu vysporiadať i s klasickejším problémom – výskytom mikrošupiniek, ktorými pokožka ženy v zrelom veku priam hmýri. Ľahko si takto možno vysvetliť fascinujúci skrášľujúci, zjemňujúci a zvláčňujúci účinok zmesi minerálov po ich použití vo forme kúpeľa, ale i bahenného zábalu. Takúto očistu možno smelo nazvať účinným mikropílingom. Aplikovali ju už starí Egypťania, aj keď ju určite nazývali prozaickejšie. Skrášľujúci efekt kryštálikov minerálnej soli pomletých na jemné čiastočky zmiešaných s prírodným olejom využívala pri masážach celého tela i egyptská panovníčka Kleopatra.

Komfort v kúpeľni

Liečivú silu minerálov z Mŕtveho mora využívajú aj prípravky jedinečnej kozmetiky KAWAR – krémy, mlieka a mydlá spolu s pleťovými maskami a šampónmi. Vďaka unikátnemu zloženiu majú intenzívne hydratačné a regeneračné účinky na pokožku. Ich pravidelné používanie pleť oživuje, zvláčňuje a omladzuje – zabraňuje tvorbe vrások. Skrášľujúci efekt minerálnych solí môže využiť vďaka dostupnosti vo všetkých lekárňach na Slovensku každá žena, a virtuálnu dovolenku pri Mŕtvom mori si tak dožičiť každý deň…