Červené zapálené miesta a neustále sa olupujúca pokožka znepríjemňujú život 3 % populácie. Kto trpí psoriázou, dobre vie, že jej liečba je »beh na dlhé trate«, ktorý niekedy nemá konca-kraja.

Psoriáza nie je infekčné ochorenie a neprenáša sa dotykom

Určite ste aj vy stretli človeka s týmto kožným ochorením a radšej ste sa mu vyhli veľkým oblúkom. Nebolo treba! Psoriáza nie je infekčné ochorenie a neprenáša sa dotykom. Netreba pred ním utekať, a ak sa vyskytuje vo vašom okolí, vedzte, že pacientom trpiacim týmto kožným neduhom, sa žije veľmi ťažko… Psoriázou trpia ľudia, ktorí majú poškodený imunitný systém. Ich organizmus produkuje v pokožke bunky oveľa rýchlejšie ako zdravý organizmus.

Dochádza k nahromadeniu starých vrstiev kože, jej vysúšaniu a následnému zápalu. Prejavuje sa vo forme okrúhlych prstencovitých škvŕn, ktoré sú červené, vysušené a šupinaté. Najčastejšie sa objavuje na trupe, lakťoch, kolenách, nohách, ale môže zasiahnuť aj oblasť slabín, podpazušia, pohlavných orgánov či nechty a vlasovú časť. Má podobu drobných bodiek, zvláštnych zmien na nechtoch, ale aj výrazných máp na koži a v najhorších prípadoch sú chorobou napadnuté aj kĺby. Ide o genetickú záležitosť.

Ak má jeden z rodičov psoriázu, pravdepodobnosť, že sa vyskytne u potomka, je 30%

V prípade oboch rodičov až 60-percentná. Nedá sa vyliečiť, možno ju mierniť Žiaľ, lekári dodnes nevynašli preparát, ktorý by vyliečil psoriázu či lupienku, ako sa tomuto autoimunitnému ochoreniu hovorí. Môžeme však aspoň liečiť a zmierniť jej príznaky. Pokožke uľavia vhodné masti, roztoky, lieky, ale nutná je aj zmena životosprávy. V ťažších prípadoch lekári ordinujú kortikosteroidné masti.

Lupienka sa väčšinou vyvíja v cykloch, pričom najhoršie je obdobie zimy, ale trápiť môže počas celého roka. S vekom sa môže zmierniť, ale aj zhoršiť. Občas príznaky ustúpia na niekoľko mesiacov, ale i rokov. Dôležitá je psychika a viera v zlepšenie diagnózy. Podľa prieskumov vplýva lupienka na psychiku pacienta horšie ako kardiologické a onkologické ochorenia. Pozornosť lekárov pri liečbe psoriázy čoraz viac púta “slnečný vitamín” D3, ktorý sa v našom tele tvorí počas slnečných dní. Vďaka tomuto prirodzenému steroidnému hormónu sa vieme dopracovať až k 92% úspešnosti terapie.

Jeho produkciou sa totiž spúšťa množstvo liečivých mechanizmov a ovplyvňuje prakticky všetky bunky tela. Má teda nezastupiteľnú úlohu pri posilňovaní imunity, a tým aj liečbe autoimunitných ochorení, ku ktorým patrí aj psoriáza.

Slnečný vitamín rozhýbe imunitu

Lekári Miroslav A. Šašinka a Katarína Furková v publikácii „Slnečný” vitamín upozorňujú, že nedostatok vitamínu D3 – cholekalciferolu – znovuoživuje zápalové procesy, čo sa prejavuje aj zvýšeným sklonom k autoimunitným ochoreniam, medzi ktoré patrí aj psoriáza. Čísla hovoria jasnou rečou: Až 75% pacientov so psoriázou zároveň vykazuje deficit vitamínu D3! Autori zároveň vysvetľujú, prečo je nástup i priebeh psoriázy úzko spätý so zimnými mesiacmi s menšou intenzitou slnečného žiarenia UV-B. Stojí za tým práve zvyšujúci sa nedostatok vitamínu D3, ktorý je produktom pobytu na slnku!

Keď chýba Déčko narúša  sa aj funkčnosť kože a slizníc

Autori pripomínajú, že pre načerpanie zásob vitamínu D3 je rozumný pobyt na slnku nevyhnutný! Mimo letných mesiacov odporúčajú jeho nedostatok kompenzovať prírodnými doplnkami výživy. V lekárňach sú dostupné prírodné výživové doplnky vo forme vitamínu D3 vyrobeného z lanolínu z ovčej vlny. Odporúčané denné dávky sa pohybujú v rozmedzí od 1 000 IU do 2 000 IU.

Povolajte do boja minerál pokoja

Terapiu vitamínom D3 môžeme podporiť aj príjmom vitamínov skupiny B. Tie pozitívne ovplyvňujú látkovú premenu a pomáhajú udržiavať zdravú pokožku. Ak si zvolíte špeciálnu formu B-komplexu s postupným uvoľňovaním počas 9 hodín, zabezpečíte si tým lepšiu využiteľnosť výživných látok. Vďaka riadenému uvoľňovaniu sa vitamíny priebežne vstrebávajú, čo znásobuje ich účinnosť a menej zaťažuje tráviaci trakt.

Ďalším silným spojencom v boji so psoriázou by mal byť aj horčík, tzv. minerál vnútorného pokoja. Ten podporí vnútornú harmóniu pri opakujúcich sa kožných ochoreniach. Žiadna iná látka tak nedokáže zvýšiť našu odolnosť voči nepokoju a stresu, ako minerál vnútorného pokoja, horčík. Reguluje dráždivosť bunečných membrán, čo zohráva dôležitú úlohu pri dráždivosti nervových buniek, a tým aj nervovej sústavy. Dokáže rýchle upokojiť náš nervový systém, vďaka čomu sú naše podráždené nervy znova schopné niesť záťaž. Lekári ho
odporúčajú spolu s relaxačným cvičením a kvalitným spánkom.

Klinické zlepšenie kožného poškodenia možno obvykle spozorovať asi po 8 týždňoch užívania vitamínov D3, B-komplexu a horčíka.

Domáca balneoterapia

Ak aj vás trápi suchá, dehydrovaná pokožka, vďaka kúpeľu či bahennému zábalu so soľou a čiernym bahnom Kawar z Mŕtveho mora, ktoré sú dostupné v lekárňach, jej hydratáciu môžete podporiť liečbou v domácom prostredí. Stopercentná prírodná soľ Kawar pokožke dodáva vlhkosť, zbavuje ju škodlivých látok a pomáha pri odstraňovaní kožných problémov. Čierne bahno pokožku prekrvuje, regeneruje, hydratuje a vyživuje. Vďaka svojim intenzívnym hydratačným účinkom (soli horčíka a draslíka) pomáha vyhladzovať vrásky a zároveň povzbudzuje krvný a lymfatický obeh.

Morské procedúry v pohodlí domova

Že pobyt pri mori je balzamom na naše telo, niet pochýb. Obzvlášť cenené sú účinky Mŕtveho mora, pretože produkty z neho hoja kožu a normalizujú látkovú premenu. A môžeme si ich dopriať aj na Slovensku a vo vlastnej kúpeľni: na začervenané, ostro ohraničené psoriatické kožné ložiská, pokryté striebristými šupinami má blahodarný vplyv rokmi overená balneoterapia – vaňové kúpele a bahenné zábaly so soľami a čiernym bahnom z Mŕtveho mora. To totiž obsahuje 10x vyššiu koncentráciu vzácnych minerálov ako iné moria. Draslík, horčík, sodík, vápnik, chlór, bróm, jód i iné minerály pokožku intenzívne hydratujú, dopomáhajú k rýchlejšiemu zbaveniu sa zrohovatenej kože, následnému hojeniu a stabilizácii ochorenia.

Soľný kúpeľ

Minerály z Mŕtveho mora pomáhajú vysušenej koži zotaviť sa, zjemňujú ju, zvláčňujú a urýchľujú jej regeneráciu. Kúpeľ si možno dožičiť hoci každý deň. Draslík, ktorý je hlavným vnútrobunkovým prvkom, zabezpečuje prienik vody s obsahom stopového množstva ďalších minerálnych látok cez membrány buniek, v bunkách ju viaže na seba a stará sa v nich o jej optimálny objem. Horčík zlepšuje látkovú premenu a sodík zvyšuje energiu pre aktívny medzibunkový prenos živín. Chlór vyrovnáva obsah solí v bunkách, vápnik pôsobí tlmivo, bróm má výrazný relaxačný efekt a spolu s jódom navyše aj hojivé a antiseptické účinky, ktoré výrazne podporujú napríklad aj liečbu akné. Na vaňu s obsahom 60 až 80 litrov vody stačí rozpustiť 125g soli.

Bahenný zábal

Zábal z čierneho bahna z Mŕtveho mora pokožku postihnutú psoriázou zbavuje nepríjemných šupiniek, výrazne ju čistí, účinne pôsobí proti akumulácii toxínov. Prebudí unavené bunky, vráti im mladistvý jas, zjemní a vypne pokožku. Najnovšie poznatky získané na základe klinických štúdií potvrdzujú, že minerálne látky obsiahnuté v čiernom bahne prenikajú do tela cez pokožku a pôsobia tak cez vegetatívny nervový systém na žľazy s vnútornou sekréciou a ich prostredníctvom až na vnútorné orgány. Účinky bahna si najlepšie vychutnáte v podobe vaňových kúpeľov – urýchli sa tak prietok v lymfatických dráhach, zrýchli sa obeh krvi a znormalizuje sa látková premena. Vďaka tomu sa obnovia funkcie organizmu, ktoré vedú k orgánovej rovnováhe a tým sa zlepší aj celkový
priebeh ochorenia.

 

Zdroj: Rodinné zdravie