Toto hyper slané jazero, leží na hraniciach Jordánska na východe a Izraela na západe. Je skutočne unikátnym miestom.

1. Najnižšie položené miesto na svete 

Výška pobrežia Mŕtveho mora je 423 metrov pod hladinou mora. 

2. Najhlbšie hyper soľné jazero na svete

Mŕtve more je 377 m hlboké. Hyper soľné jazero je vnútrozemská vodná plocha, ktorá obsahuje významné koncentrácie chloridu sodného a iných minerálnych solí. Úrovne solí prevyšujú hladinu oceánskej vody.

zdroj: wikipedia.org

3.  Mŕtve more je jednou z najslanších vodných nádrží na svete

Má až 33,7% slanosť. Aj keď jazero Assal (Džibutsko), Garabogazköl a niektoré hyper slané jazerá v údolí McMurdo Dry v Antarktíde (napríklad Don Juan Pond) zaznamenali vyššiu salinitu.

4. V Mŕtvom mori nemusíte vedieť plávať

Vďaka nezvyčajne vysokej koncentrácii soli v Mŕtvom mori môžu ľudia ľahko plávať a sú nadnášaní prirodzeným vztlakom. V tomto smere je Mŕtve more podobné Veľkému Soľnému jazeru v Utahu v Spojených štátoch.

5. Mŕtve more je približne 8,6 krát slanšie ako oceán. 

Táto slanosť spôsobuje drsné životné podmienky, ktoré neprospievajú zvieratám. Z toho je odvodený názov Mŕtve more. Vysoká slanosť bráni tomu, aby v ňom žili makroskopické vodné organizmy, ako sú ryby a vodné rastliny, aj keď malé množstvá baktérií a mikrobiálnych húb sú prítomné.

zdroj: wikipedia.org

6. Mŕtve more je 67 km dlhé

A 18 kilometrov široké v najširšom bode. Nachádza sa v údolí Jordan Rift a je zásobované najmä riekou Jordán.

7. Má liečivé účinky

Oblasť Mŕtveho mora sa stala hlavným strediskom pre výskum a liečbu v oblasti zdravia z viacerých dôvodov. Každá vlastnosť Mŕtveho mora má špecifické účinky pre zdravie ľudí. Ide o obsah minerálov vo vode, veľmi nízky obsah peľových a iných alergénov v atmosfére, zníženú ultrafialovú zložku slnečného žiarenia a vyšší atmosférický tlak vo veľkej hĺbke.

8. Prvé kúpele na svete

Biblicky, Mŕtve more bolo útočiskom kráľa Dávida. Bolo to jedno z prvých kúpeľných stredísk na svete, aj pre Herodesa Veľkého. Už vtedy sa zo vzácnych minerálov vyrábal široký sortiment výrobkov, od balzamov na egyptskú mumifikáciu až po potaš pre hnojivá.

9. Vypúšťa asfalt 

Z hlbokých hlbín, Mŕtve more neustále vyplavuje malé kamienky a kúsky čiernej hmoty. Na archeologických miestach boli nájdené asfaltové figuríny a živicové neolitické lebky. Egypťania používali pri mumifikácii tiel asfalt dovážaný z oblasti Mŕtveho mora.

10. Najnižšia cesta na svete, Highway 90

 Vedie pozdĺž Izraelského pobrežia a západného brehu Mŕtveho mora vo výške 393 metrov pod hladinou mora.